Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Gazetecileri hem davet etti hem de hakaret etti iddiası

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede faaliyetlerini sürdüren basın mensupları onuruna bir akşam yemeği verdi. Başkan Gelgör’ün, verdiği yemekte bir ajans muhabirinin onurunu zedeleyici cümleler kurduğu iddia edildi.

Gazetecileri hem davet etti hem de hakaret etti iddiası
11 Ocak 2020 - 1:32

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede faaliyetlerini sürdüren basın mensupları onuruna bir akşam yemeği verdi. Başkan Gelgör’ün, verdiği yemekte bir ajans muhabirinin onurunu zedeleyici cümleler kurduğu iddia edildi.

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede faaliyetlerini sürdüren basın mensupları onuruna bir akşam yemeği verdi. Yemeğe basın mensuplarının tamamının katılmadığı görüldü. Yemeğe katılanlar arasında İHA Osmancık Temsilcisi İsmail Kabakdere ile başkan Gelgör arasında çok ilginç diyaloglar geçtiği, geçen konular arasında sosyal medyada sahte hesaplardan belediye ile ilgili iddiaların paylaşılmasının da konu edildiği öğrenildi.

Uzun zamandır sosyal medyada sahte hesaplar üzerinden belediye ile ilgili iddialar paylaşıldığı, belediye yönetiminden bazı isimlerin ise bu sahte hesapları kullanan ya da kullananlar hakkında tahminlerde bulunarak bir çok kişinin zan altında bırakıldığı biliniyordu. Esnafından, işadamına, eğitimcisinden, basın mensubuna sahte hesaplar ile ilgili birçok kişinin belediye yönetimi tarafından zan altında bırakıldığı ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde de ithamların devam ettiği öğrenildi.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNDE İLGİNÇ DİYALOĞ: “VERİYORUZ ELLERİNE 300-500”

Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci’nin de bulunduğu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü davetinde demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan kamu yararını gözeten, tarafsız ve doğru habercilik anlayışını benimseyen, kamuoyunu bilgilendirme görevini etik ilkelerden ödün vermeden yerine getiren basın mensuplarının onurunu zedeleyici tavırlar takınıldığı öğrenildi. Başkan Gelgör’ün, İHA Muhabiri İsmail Kabakdere’ye, Amasya belediye başkanı ile arasındaki konuşmayı da örnek göstererek ‘Başkana biz gazetecilerle iyi geçinemiyoruz, siz nasıl yapıyorsunuz’ diye sordum, o da ‘Veriyoruz ellerine 300-500 hallediyoruz, anlaşamadıklarımızı da sürüyoruz’ bizde mi öyle yapsak” şeklinde diyalog içerisine girdiği yapılan meslek onurunu kırıcı davranışın sonrasında İHA Muhabiri Kabakdere’nin hakaretlere daha fazla dayanamayıp 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla onurlarına verilen yemeği terk etmek durumunda kaldığı bilgisi geldi.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNDEN ÖNCE İSTİFAYA ZORLANDILAR

Yaklaşık 10 aydır Osmancık Belediye Başkanı olarak görev yapan Ahmet Gelgör’ün belediyede çalışan ve Osmancık Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetiminde olan bir kişiye istifasını vermesi yönünde mobing uyguladığı iddia edildi.

Belediye Başkanı Ahmet Gelgör’ün belediyede halen çalışmakta olan bir gazeteciye mobing uygulayarak yönetiminde olduğu meslek kuruluşundan istifa etmesini istediği öğrenildi. Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Yönetiminde olan belediye çalışanının 2 gün önce uygulanan mobinge dayanamayarak yönetimden istifa ettiği, aynı tutumla bir başka gazeteciye de üyesi olduğu meslek kuruluşundan istifasını vermesini istediği iddia edildi.

Bu gelişmeler sonucunda belediye başkanı Ahmet Gelgör’ün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde basın mensupları onuruna verilen yemeğe Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve yönetimi katılmayarak tepkilerini ortaya koydu.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜNDE GAZETENİN DAĞITIMINI DURDURDU

Osmancık’ta yayın hayatını sürdüren yerel bir gazetenin 3 Mayıs 2019 tarih ve 1106 sayılı baskısının okuyucuyla buluşmadan dağıtımı durduruldu.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Osmancık Belediye Başkanı seçilen Ahmet Gelgör, ilçede yayın hayatını sürdüren bir yerel gazetenin “Basın Özgürlüğü Gününde” çıkardığı 3 Mayıs 2019 tarih ve 1106 sayılı baskısını okuyucuyla buluşmadan dağıtımını durdurdu.  Manşetten verilen ve 3’üncü sayfada yer alan haber dolayısıyla dağıtımı durdurulan gazetenin  yanı sıra haberi yayına veren haber sitelerinden de kaldırılması istendi.

GELGÖR; “BİZDE YANLIŞ YAPIYORSAK KARŞIMIZDA DURUN”

24 Temmuz 2019 Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla düzenlenen programda basın mensuplarına günün anısına içinde kalem ve ajanda bulunan hediyeler taktim eden Başkan Gelgör “ İnşallah bu kalemler iyileri yazar, doğruları, yazar. Doğrunun yanında, eğrinin karşısında dursun bu kalem. Bizde yanlış yapıyorsak karşımızda durun. Bizim amacımız Osmancık’a hizmet etmektir” demişti.

“Bizde yanlış yapıyorsak karşımızda durun. Bizim amacımız Osmancık’a hizmet etmektir” sözünün ardında Ekim 2019’da haber ihbar hattına ulaşan “İhalesiz hizmet alımı” iddiasını değerlendiren bir haber sitesine ve muhabirine belediye yönetimi tarafından akreditasyon uygulandı. İhbar hattına düşen haberin yayınlanmasının ardından belediye yönetimi kamuyu doğru bilgilendirmek adına basın açıklaması yapmak yerine, iddiaları haber olarak yazıp yayınlayan haber sitesine karşı akreditasyon uyguladı. Gazeteciler arasında ayırım yapılması anlamına gelen kaba tabirle “Sen gel, sen gelme” denilen tavrın ortak bir kararla alındığı bildirildi.

Osmancık halkını ilgilendiren umumi konularda belediye yönetiminin keyfi akretide uygulaması aynı zamanda vatandaşın da haber alma ve öğrenme hakkını elinden alırken, o iddia ise hala cevabını bekliyor.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.