Milletvekili Kaya: Kadına karşı işlenen suçlarda cezalar artırılacak « EVRİM GAZETESİ

SON DAKİKA

Eşinin mezarı başında ölü bulundu

ASAYİŞ, Genel, GÜNDEM, VEFAT EDENLER

Milletvekili Kaya: Kadına karşı işlenen suçlarda cezalar artırılacak

Milletvekili Kaya, Kadına karşı şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi amacıyla kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın artırılacağını söyledi.

Bu haber 12 Mayıs 2022 - 15:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, TBMM Genel Kurulunda, kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemeleri içeren Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin birinci bölümünde şahsı adına bir konuşma gerçekleştirdi.

Milletvekili Kaya, Kadına karşı şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi amacıyla kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın artırılacağını söyledi.

Milletvekili Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü.“Bu kanun teklifi 17 maddeden oluşuyor. Kanun teklifi ile Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen takdiri indirim nedenleri, TCK’nın 62. Maddesinde düzenlenmekte. Bu düzenleme ile birlikte taktiri indirim nedenleri belli konulara münhasır kılınarak maddenin uygulama alanı sınırlandırılmaktadır.

Takdiri indirim nedeni olarak, sadece failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki pişmanlığını gösteren davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurulabilecektir. Failin pişmanlık içermeyen davranışları takdiri indirim olarak kabul edilmeyecektir.

Failin pişmanlık içermeyen davranışları, takdiri indirim nedeni olarak kabul edilmeyecek. Failin salt indirim almaya yönelik kılık ve kıyafetine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması gibi duruşmadaki şekli tutum ve davranışları, takdiri indirim nedeni olarak dikkate alınmayacak. Takdiri indirim uygulanması halinde ise gerekçeleri kararda mutlaka belirtilecek.

Kadına karşı şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi amacıyla kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezası artırılacak. Kasten öldürme suçunun kadına karşı işlenmesi hali bu suçun nitelikli halleri arasına alınacak. Kasten öldürme suçunda ceza müebbet iken bu suçun kadına karşı işlenmesi halinde verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapse çıkarılacak.

Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek kasten yaralama suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın alt sınırı 4 aydan 6 ay hapse yükseltilecek. İşkence suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın 3 yıl olan alt sınırı 5 yıl hapse çıkarılacak. Eziyet suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın 2 yıl olan alt sınırı 2 yıl 6 ay hapse çevrilecek.  Tehdit suçunun mağdurunun kadın olması halinde cezanın 6 ay olan alt sınırı 9 ay hapse çıkarılacak.

Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi suçunun konusunun sağlık hizmetleri olması durumunda verilecek ceza altıda biri oranına kadar artırılacak.

Israrlı bir şekilde fiziken takip etmek ya da haberleşme ve iletişim araçlarını, bilişim sistemlerini veya üçüncü kişileri kullanarak temas kurmaya çalışmak suretiyle bir kimse üzerinde ciddi bir huzursuzluk oluşmasına ya da kendisinin veya yakınlarından birinin güvenliğinden endişe duyması gibi haller suç olarak kabul edilecek.

Kadına karşı kasten yaralama suçu, tutuklama nedeni olarak Katalog suçlar kapsamında yer almaktadır.

Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı, görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla kasten yaralama suçları da CMK kapsamında kataloğa dahil edilmekte, uygulayıcı hakim ve savcılar bakımından görünür hale getirilmektedir.

Vekili bulunmayan şiddet mağduru kadınlara istemleri halinde Baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilmesi de yapılacaktır.

Bu düzenleme ile hem kamu kurum ve kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanları hakkında sağlık mesleğini icrası kapsamında yaptıkları muayene, teşhis, tedavi ilişkin tıbbi işlem uygulamaları nedeni ile soruşturma yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan mesleki sorumlu kurumun izni aranmaktadır. Buna karşı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz edilebilecektir. ”diyerek kanunun hayırlı olmasını diledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.