Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Verilen söz boş çıktı!

Lafa gelince sürekli Osmancık kültüründen, sanatından dem vuranlar 7 ay önce verdikleri sözü unuttu.  En etkili kültür aktarıcısı olan kitaba sahip çıkmadı.

Verilen söz boş çıktı!
26 Ağustos 2023 - 22:19


Lafa gelince en ala kültür bekçiliğini kimseye bırakmayanlar, Osmancık kültürüne sahip çıkmadı.

Lafa gelince sürekli Osmancık kültüründen, sanatından dem vuranlar 7 ay önce verdikleri sözü unuttu.  En etkili kültür aktarıcısı olan kitaba sahip çıkmadı.

Yaklaşık 43 yıl önce Osmancık Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Zeki Gürel, Ocak 2023’te ‘Dünden, yarına Osmancık’ adlı konferans verdi. Gürel, Osmancık’ın geçmişten günümüze, tarihi ve kültürel birikimi, bugünü ve yarını hakkında tespitlerini paylaşmıştı.

Gürer, konferansında Osmancıkla ilgili olarak Osmancıklı Âşık Kadriya/Abdulkadir Uslu Hayatı Sanatı Eserleri, Şairlerin Gözüyle Osmancık, Eğitimci Yazar Salim Savcı Hayatı Sanatı Eserleri, Koyun Baba (Genişletilmiş 2. Baskı), Osmancık Ansiklopedisi) ve Osmancıklı Aşık Ali Açık kitabını yayına hazırladığını söylemişti.

Keyifle dinlenen ve verimli geri bildirimlerin sağlandığı konferansta Doç.Dr. Zeki Gürel’i ayakta alkışlayan Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya, Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay ve Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, birer konuşma da yaparak Osmancık tarihine ve kültürüne katkı sunan Gürel’e teşekkür etmişlerdi.

Konferans sonunda, “Osmancık Ansiklopedisi” için Kaymakamlık başkanlığında bir heyet oluşturulması, baskıya hazır olan kitapların da Belediye tarafından desteklenerek yayınlanması sözü verilmişti.

Türk-İslâm Edebiyatında beşerî aşktan giderek ilahî aşka yükselişin halk edebiyatımızdaki güzel örneklerinden biri olan Osmancıklı Âşık Ali, kitabı nihayet yayınlandı. Ancak 7 ay önce verilen destek sözü ne yazık ki yerine getirilmedi.

Doç. Dr. Zeki Gürel, daha önceki kitaplarında olduğu gibi bu yeni kitabını da; “Hizmet Allah (C.C.) içindir” diyerek bildiklerinin zekâtı olarak, kendi maddî imkanlarıyla yayınladı.

Lafa gelince sürekli Osmancık kültüründen, sanatından dem vuranlar verdikleri sözü unutarak, en etkili kültür aktarıcısı olan kitaba sahip çıkmadı.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.