Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Tarihi köprünün aydınlatmaları takıldı

Osmancık’ta Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Koyun Baba Köprüsü, aydınlatıldı.

Tarihi köprünün aydınlatmaları takıldı
06 Temmuz 2022 - 18:17

Osmancık’ta Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Koyun Baba Köprüsü, aydınlatıldı.

Osmancık Kandiber Kalesinin güney kısmında, Kızılırmak üzerinde bulunan Osmancık Koyun Baba Köprüsünün aydınlatmaları takıldı. Tarihi köprüye 14 adet sağ, 14 adet sol tarafta olmak üzere toplam 28 aydınlatma, yerleştirildi.

Osmanlı hükümdarı, Sultan II. Bayezid zamanında 1484-1489 yılları arasında inşa edilen Koyun Baba Köprüsü, Osmancık’ın tarihi ve turizmi açısından önemli rol oynuyor. Anadolu’nun en büyük tarihi köprüleri arasında yer alan Koyun Baba Köprüsü; 250 metre uzunluk, 7,5 metre genişlik, 25 metre yükseklik ve sivri kemerli 19 gözlüdür.

Adını ünlü Türk velilerinden Koyun Baba’dan alan köprünün kitabesi Arapça harflerle yazılmıştır. Birbirine paralel 5 sıradan meydana gelmektedir. Kitabede köprüyü yaptırandan bahsedilmekte olup, köprü mimarı hakkında herhangi bir bilgi verilmemektedir. Kitabede: “Yardımından dolayı Allah’a Hamd ve doğru yolun kılavuzu Muhammed ve onun yüce ailesine ve halkı doğru yola yönelten ashabına salat olsun. Dünya, ibret sahiplerinin nazarında hayır ve geçit köprüsüdür. Yaratıklar için sürekli hayat ve sevinç imkansızdır. Ne mutlu o başlangıç ve sonu düşünen kimseye ki, ahiret yolcuğuna devir için sevap edine. Sürüp giden sadaka ise, ne güzel sevaptır. Sadır ola bu yüce emir, bütün ülkelerde sürekli geçerli olsun.  Ulu, adaletli, bilgin sultan ve yiğit, yüce hakan, milletlerin yönetimini elinde tutan, arap ve acem sultanlarının sultanı, gazi ve mücahitlerin efendisi, kafir ve müşrikleri kahreden, krallar sultanı ve denizler hakanı, ihsan ve kudret sahibi Allah’ın desteklediği “Sultan Ebül-Fetih Beyazıt bin Mehmet Han”. Allah onun saltanatını gece ve gündüzler birbirini izledikçe sürdürsün. Kıyamet gününde sevaba ermek, üzerinden geçenlere ibret olmak, umum tarafından faydalanılmak amacıyla  sürekli bir hayır olan bu değerli köprünün sağlam olarak yapılmasını emreyledi. Bu hayırlı eserin tesisi, 889 senesinin Şaban ayında başlandı ve 894 senesinde tamam oldu“ denilmektedir.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.