Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Resmi Gazete’de yayımlandı: Çörekçi Paşa için tahliye kararı

91 yaşındaki Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi’nin cezası Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırıldı. Karara gerekçe olarak hükümlüler hakkında Adli Tıp Kurumu’nun ‘kocama hali’ raporu gösterildi.

Resmi Gazete’de yayımlandı: Çörekçi Paşa için tahliye kararı
04 Nisan 2023 - 0:34

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan 91 yaşındaki Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi’nin cezası Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırıldı. Karara gerekçe olarak hükümlüler hakkında Adli Tıp Kurumu’nun ‘kocama hali’ raporu gösterildi.

Osmancıklı hemşerimiz Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi 28 Şubat davasında hapis cezası kesinleşen sanıklar hakkında çıkarılan yakalama kararı kapsamında, gözaltına alınarak, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilmişti. 2 yıl önce 89 yaşında olan Çörekçi Paşa, sağlık sorunları ve yaşı dolayısıyla savcılığa çıkarılmayarak adliyenin nezarethanesinde bekletilmiş, adliyede infaz işlemleri tamamlandıktan sonra tutuklanarak Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderilmiş, rütbesinin sökülmesine ilişkin idari işlemin, mahkumiyet kararına istinaden yapıldığı belirtilmişti.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan 91 yaşındaki Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi’nin cezası Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırıldı.  3 Mart 2023’te yayımlanan ve “Anayasa’nın 104’üncü maddesinin 16’ıncı fıkrası” gereğince işleme konulan kararlarda Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “kocama hali” raporlarına dikkat çekildi.

Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi 

Harp Okulu Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral, Asker
Asker, Emekli Orgeneral, 21. Hava Kuvvetleri Komutanı, Hava Harp Okulu Eski Komutanı. 10 Haziran 1932’de Osmancık’ta doğmuştur. İlkokulu Osmancık’ta, ortaokulu Çorum’da tamamlayarak, Işıklar Askeri Lisesi’ne girmiş ve daha sonra 30 Ağustos 1955 tarihinde Hava Harp Okulu’nu bitirerek Hava Asteğmen olmuştur.

1955-1957 yılları arasında Kanada’da Pilotaj ve Av Pilotluğu eğitimini tamamlamış ve Merzifon 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na, 1960 yılında da 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’na Av Pilotu olarak atanmıştır.

1966 yılında girdiği Hava Harp Akademisi’nden 1968 yılında mezun olmuş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hrk. Başkomutanlığı’na Hava Hrk. Subayı olarak atanmıştır. 1969 yılında 6. Ana Jet Üs Hrk. Subaylığı, 1970 yılında aynı üste 162. Filo Komutanlığı yapmıştır.

1972-1974 yılları arasında Napoli Aırsouth Karargahında Plan şube Müdürlüğü görevinde bulunmuş, 1974 yılında 6. Ana Jet Üs. Hrk. Komutanlığı’na, 1976 yılında Hv. K. Komutanlığı Eğitim D. Başkomutanlığı Uçuş Eğt. Şube Müdürlüğü görevlerine getirilmiştir.

1978 yılında Tuğgeneralliğe yükselerek 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na, 1981 yılında Hv. K. Komutanlığı İkmal Dairesi Başkomutanlığı’na atanmıştır. 1982 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek Hava Harp Okulu Komutanlığı, 1986 yılında Korgeneralliğe terfi ederek 6. Nato Ataf Komutanlığı, 1988 yılında 2. Taktik Hv. Kuvvetleri Komutanlığı ve 1990 yılında Hava Eğitim Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1992 yılında Orgeneralliğe yükselerek Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne, 1993 yılında Genel Kurmay 2. Başkomutanlığı’na, 18 Ağustos 1995 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmış, 30 Ağustos 1997 tarihinde emekli olmuştur.

İngilizce bilen Orgeneral Ahmet Çörekçi evli ve 2 çocuk babası olup, emeklilikten sonra resim sanatıyla ilgilenmeye başladı, karma ve kişisel sergilerde bulundu.

Orgeneral Ahmet Çörekçi, Pakistan Askeri İmtiyaz Nişanı ve Teşekkür Üstün Hizmet Madalyasına sahiptir.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.