Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

“Özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir”

“Özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir”

“Özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir”
24 Temmuz 2023 - 9:56

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim, Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olan 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Çevrim mesajında; “Özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir. ”dedi.

Mesajında, basın mensuplarının fedakarca çalıştıklarını vurgulayan OGC Başkanı Çevrim, yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev alan tüm basın çalışanlarının dayanışma gününü kutlayarak, yasama, yürütme ve yargı ile birlikte dördüncü kuvvet olan medyanın özgürlükle ilgili sorunlarının zaman geçirilmeden çözümlenmesi gerektiğini ifade etti.

Başkan Çevrim, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği gibi 24 Temmuz, sansüre karşı 1908’deki büyük direnişin yıldönümüdür. Mesleğimizin onurunun korunduğu bu tarihi günün yıldönümünde öncelikle kamuoyunun haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılamak için mesai mefhumu gözetmeksizin yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında çalışan tüm meslektaşlarımıza görevlerinde kolaylıklar diliyorum.

Bilinmelidir ki, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için, basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir. Üstlenilen bu önemli görevler, basının sansür ve benzeri kısıtlamalara maruz kalmadan sorumluluklarını yerine getirebilmesini ve basın özgürlüğünün her şart altında gözetilmesini zorunlu kılmaktadır. Yasama, yürütme ve yargı ile birlikte dördüncü kuvvet olan medyanın özgürlükle ilgili sorunlarının zaman geçirilmeden çözümlenmesi gerekmektedir. Halkın gerçekleri öğrenme ve bilgi edinme hakkının aracı olan basın özgürlüğünün önündeki tüm engeller kalkmalıdır. Çünkü özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir.

Mesleğimizin onurunun korunduğu bu tarihi günün yıldönümünde bir kez daha tüm meslektaşlarımızın 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü kutluyorum.” dedi.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.