Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Osmancık’ta ki tarihi fırının hizmete açılması isteniyor

Osmancık, Koyun Baba Zaviyesinde bulunan tarihi fırının hizmete açılması istendi.

Osmancık’ta ki tarihi fırının hizmete açılması isteniyor
07 Kasım 2022 - 16:30


Osmancık, Koyun Baba Zaviyesinde bulunan tarihi fırının hizmete açılması istendi.

Osmancık’ta yaşayan İsmail Kavak, Koyun Baba Zaviyesinde yer alan tarihi fırının hizmete açılmasını istiyor.

32 yıl kamuda görev yaptıktan sonra, emekliye ayrılan İsmail Kavak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıcında virüse karşı önlem almak için ailesiyle birlikte gıda tüketim alışkanlıklarını değiştirdiğini belirtti. Bu kapsamda çorbadan, kahveye, tatlıdan, ekmeğe ailesinin tükettiği gıdalar için kolları sıvadığını belirten Kavak, sağlıklı beslenmek için doğanın nimetlerinden faylandığını ve ağırlıklı olarak annesinin tariflerini kullanarak yediklerini, içtiklerini üretmeye başladığını söyledi.

Zerdeçallı, yumurtalı, sebzeli makarna, tarhana, ekşi maya ekmek, menengiç kahvesi, kuşburnu marmeladı, elma sirkesi ve birçok gıdayı kendisinin yaptığını, ailesi ve dostları ile birlikte tükettiğini belirten Kavak, koyun Baba Zaviyesinde yer alan tarihi fırının halkın hizmetine açılmasını istedi.

Osmancık’ın İpek Yolu üzerinde olduğunu hatırlatan Kavak; “İlçemiz İpek Yolu üzerinde, büyük imparatorların geçiş noktasıydı. Koyun Baba Hazretleri Horasan Eridir. Hacı Bektaş Veli’nin çağdaşıdır. Aynı dönemde yetişmişlerdir.

Koyun Baba Zaviyesine bir aş evi, imarethane ve o dönem için yoldan geçenlere, yetimlere, gariplere, hastalara, fakirlere ekmek yapılan ve ücretsiz dağıtılan bir fırın vardır. Bugünkü manada diyebileceğimiz hakiki ekşi mayalı ekmekler bu fırında yapılıyor ve ücretsiz olarak dağıtılıyordu. Ancak bugün ne yazık ki bu fırın bizlere unutturuldu.

Ben 2 yıldır ekşi mayalı ekmek üzerine ihtisas derecesinde bilgi sahibi oldum diyebilirim. Atalık buğdaylardan faydalanarak 15-20 güne kadar bayatlamadan durabilen ekmek üretiminde bulunuyorum.

2018 Kasım ayında başladığım ekşi mayalı ekmek üretiminin de kendimi geliştirirken, araştırmalarım sonucu Koyun baba Türbesi yanında bulunan fırında da hakiki atalık buğdaylardan ekmek yapıldığını öğrendim.

Şu anda bu fırın kapalı. İstiyorum ki insanlarımız geçmiş tarihini bilsinler, öğrensinler. Yetkililerden bu konuda adım atılmasını bekliyorum “dedi.

Türbenin aşevi, fırın ocak olan mekanları 1994 sonrası yeniden inşa edildi.

Fırın-ocak tabanları; 1950’den 1985’e kadar mozaik kaplamalı

Koyunbaba Türbesinin kuzeydoğusu; aşevi

Türbe önü-Revak

Türbe revagında destek kaidesi

 

Not: Siyah beyaz fotogrfalar Prof.Dr.Fügen İlter ve Dr. Cemal Ekin’in makalelerinden derlenmiştir.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.