Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Nihayet!.. Osmancıklı Aşık Ali Açık kitabı yayınlandı

Ocak 2023 ilçemize gelerek “Dünden yarına Osmancık” konferansı veren Doç. Dr. Zeki Gürel, Şair, gazeteci Ali Açık’ın hayatı, sanatı ve eserlerini kaleme aldığı kitabının yayına hazır olduğu müjdesini vermişti. Nihayet!.. Osmancıklı Aşık Ali Açık kitabı yayınlandı.

Nihayet!.. Osmancıklı Aşık Ali Açık kitabı yayınlandı
20 Ağustos 2023 - 22:37

Bir vefa örneğiyle karşı karşıyayız…

Kırk üç yıl önce Osmancık Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Doç. Dr. Zeki Gürel, Osmancıkla ilgili araştırmalarını ve çalışmalarını kitap olarak yayınlamaya devam ediyor. Ocak 2023 ilçemize gelerek “Dünden yarına Osmancık” konferansı veren Doç. Dr. Zeki Gürel, Şair, gazeteci Ali Açık’ın hayatı, sanatı ve eserlerini kaleme aldığı kitabının yayına hazır olduğu müjdesini vermişti. Nihayet!.. Osmancıklı Aşık Ali Açık kitabı yayınlandı.

Koyun Baba Vakfı’nın da kurucularından olan Doç Dr. Zeki Gürel’in yeni kitabı Osmancıklıların “Âşık Ali “diye tanıdıkları gazeteci Ali Açık’ın hayatı, sanatı ve eserlerini kaleme alarak yayımladı.

Doç. Dr. Zeki Gürel’in kaleme aldığı “ Hazin Bir Aşkın Hikâyesi Osmancıklı Aşık Ali Açık Hayatı Sanatı Eserlerinin yer aldığı 224 sayfadan oluşan kitabın editörlüğünü Rabia Betül Gürel yaparken, NET Kitaplık Yayıncılık tarafından basıldı.

 

Doç. Dr. Zeki Gürel, kitabın önsözünde kitabın hikayesini ve içindekileri şöyle anlatıyor:

“Osmancıklı Hafız Şeyh Abdurrahman Efendi’nin oğlu şair Sırrı Çağlar (1921-1979), Ankara’da yaşamakta iken 13 Ocak 1970 tarihinde Âşık Ali’ye yazıp imzaladığı “Uyan Âşık Ali Uyan” başlıklı şiirinin bir yerinde O’na şöyle seslenmektedir:

Susma, durma, yaz ve söyle,

Âşık olan durmaz öyle,

Aşk ölçülmez hiçbir şeyle,

Uyan Âşık Ali uyan,

Aşk oduna hiç durma yan.

 Yansın kalbin kebab olsun,

Göz yaşların mizab olsun,

Eserlerin kitap olsun…

Uyan Âşık Ali uyan,

Aşk oduna hiç durma yan.

Evet, Allah (cc.) Osmancıklı şair Sırrı Çağlar’ın bu duasını kabul etmiş olmalı ki; şimdi sizin okumaya başladığınız bu kitap vücut buldu. Allah’a şükür… Bu vesileyle hem Âşık Ali Acık’a hem de Sırrı Çağlar’a rahmet dileklerimizle birer Fatiha gönderiyoruz… Aşk ve âşıklar ölmesin diye… Evet, “her nefis ölümü tadacaktır, ancak âşıklar ölmez”. Biz de bu kitapla Âşık Ali Acık’ı yeniden gündeme getirerek yaşatmak istedik.

Bugüne kadar Âşık Ali’nin şiirlerinin tamamı bir kitapta toplanıp yayınlanmamıştı. Şu anda okumaya başladığınız kitap bu açıdan bir ilktir. Daha önce İstanbul’da yayınlanan Anadolu Sanat Dergisi 1985 tarihinde Osmancıklı Âşık Ali için bir özel sayı çıkartmış ve bu dergiye şairin bazı şiirlerini de almıştı. Bu derginin yayınlanmasında emeği geçen Osmancıklı Bilal Çevrim, Halk Şairi Osmancıklı Âşık Ali adlı 30 sayfalık küçük boy bir kitapçık da yayınlamıştı. Âşık Ali’nin şiirleri sevenlerinin dilinde ve bazı internet sayfalarında halen yer almaktadır.

Âşık Ali’nin kendisi sağlığında şiirlerini el yazması iki defterde toplamıştır. Bu defterlerin ikisi de torunu İsmail Çıplak’ta bulunmaktadır. Biz Osmancık’ta Âşık Ali’nin gazetecilik yaptığı dükkânda torunu İsmail Çıplak’ı ziyaret edip bu defterlerin fotokopisini aldık. Kitabımızda her iki defteri de tanıttık. Defterlerin her ikisi de bizzat Âşık Ali tarafından Arap Harfli Türkçe olarak el yazısıyla yazılıp tanzim edilmiştir. Bu kitapta okuyacağınız şiirler işte bu defterlerdeki şiirlerdir. Biz bu kitabı hazırlarken her iki defteri de okuyup karşılaştırarak bir Âşık Ali şiirleri külliyatı oluşturmaya çalıştık. Kitabımızın sonuna bu defterlerden bazı sayfaların tıpkıbasımlarını koyarak okuyucuya Âşık Ali’nin hem el yazısından örnekler verdik hem de yaptığımız çalışma hakkında bilgiler de vermiş olduk. Kitabın hacmini fazla kabartmamak için her iki defterin de tıpkı basımının tamamını vermekten kaçındık.

Bu defterlerin orijinallerini görmek isteyenler Âşık Ali’nin torunlarına müracaat edebilirler.

Hazin Bir Aşkın Hikâyesi Osmancıklı Âşık Ali Acık Hayatı Sanatı Eserleri” Kitabımızın adını koyarken bizzat Âşık Ali’nin kendi ifadelerinden esinlendik ve özellikle de Osmancıklı olduğuna vurgu yaparak Osmancık’ın tanıtımına katkı sunarken bir mahallî klasik olan şairimizi de memleketi Osmancık ile bütün bir Türkiye’de ve daha geniş coğrafyalar da tanıtmak istedik. Âşık Ali, Türk-İslâm Edebiyatında beşerî aşktan giderek ilahî aşka yükselişin halk edebiyatımızdaki güzel örneklerinden biri olarak edebiyat tarihimizde yerini almalıdır diye düşünüyoruz. Kültürlü her insanımızın malumudur ki, bu aşkın bizim edebiyatımızdaki en güzel örneği Leyla ile Mecnun Mesnevisi ile Klasik Türk-İslâm Edebiyatı/Divan Edebiyatı şairimiz Fuzulî’dir.

Âşık Ali Açık İçin Ne Dediler başlıklı bölümde okuyacaklarınız, Âşık Ali’nin halk arasında ne kadar tanınıp sevildiğinin bir nişanesi olsa gerektir. Kitabın sonunda Âşık Ali Açık’ın Albümünden başlıklı bölümde ise Âşık Ali’yi daha yakından tanımanıza yardımcı olacak fotoğraflar koyduk.

Bu kitabın yayınlana hazırlanması sürecinde Âşık Ali’nin elyazması defterlerinden istifade etmemizi sağlayan, dedeleriyle ilgili fotoğrafları temin eden torunları İsmail Çıplak ve İbrahim Çıplak’a, Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı , Evrim gazetesi imtiayz sahibi Bilal Çevrim’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu kitabı ve Âşık Ali’nin şiirlerini hayırlara vesile olması dileğiyle okurlarına emanet ediyoruz…”dedi.

Kitabın arka kapak yazısı da Âşık Ali Açık’ın bu kitapta yer alan hazin aşk hikâyesinin gerçekliğini ortaya koyuyor:

Doç. Dr. Zeki Gürel’in daha önce Osmancıkla ilgili üç kitabı yayınlanmıştı: Koyun Baba (2000), Osmancık’ta Koyun Baba Vakfı (2006), Osmancık Manileri (2021). Kastamonu Üniversitesi Kültür Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Zeki Gürel’i Osmancıkla ilgili bu yeni çalışması için kutluyoruz.

Doç. Dr. Zeki Gürel, daha önceki kitaplarında olduğu gibi bu yeni kitabını da; hizmet Allah (C.C.) içindir diyerek bildiklerinin zekâtı olarak, kendi maddî imkânlarıyla yayınlamıştır.

Osmancıkla ilgili olarak hazırladığını bildiğimiz diğer kitaplarının da (Osmancıklı Âşık Kadriya/Abdulkadir Uslu Hayatı Sanatı Eserleri, Şairlerin Gözüyle Osmancık, Eğitimci Yazar Salim Savcı Hayatı Sanatı Eserleri, Koyun Baba (Genişletilmiş 2. Baskı), Osmancık Ansiklopedisi) en kısa zamanda yayınlanmasını bekliyoruz.

Osmancıklı Âşık Ali Açık’ı rahmetle anıyor ve bu anışa vesile olan Doç. Dr. Zeki Gürel’e de teşekkür ediyoruz.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.