EVRİM GAZETESİ-Osmancık haberleri, Son dakika haberleri, Güncel haber,

Kapalı köy okulu 10 yıl aradan sonra yeniden açıldı

Osmancık Kumbaba köyünde bulunan okul, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Köy Yaşam Merkezi” projesi çerçevesinde yeniden eğitim ve öğretime açıldı.

Kapalı köy okulu 10 yıl aradan sonra yeniden açıldı
14 Ekim 2022 - 15:40

Osmancık Kumbaba köyünde bulunan okul, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Köy Yaşam Merkezi” projesi çerçevesinde yeniden eğitim ve öğretime açıldı.

2012 yılında taşımalı eğitim sistemine geçilmesi ile Kumbaba Köyü’nde bulunan köy okulu kapatılmıştı. Okulun kapatılması ile birlikte dönemin köy muhtarı Sultan Aslan okul binasının sosyal ve kültürel aktivitelerle değerlendirilmesi konusunda köy halkı ile birlikte harekete geçmiş, binanın dökülen yerlerini kazıyarak tekrar sıvamıştı.

Mevcut köy muhtarı Satılmış Güven’de okul binasının bakımını sürdürmüş, atıl kalan okul binası ve bahçesi köyün ihtiyaçlarına uygun olarak kullanılmaya  başlamıştı. Köy muhtarı Satılmış Güven ve köy halkının çabaları ile okulun bahçesinin peyzaj çalışmaları tamamlanmış, masalar, sandalyeler ve projektör cihazları ile okulun bahçesi düğün salonu olarak yeniden hayat bulmuştu.

Tüm bu gelişmelerin ardından köy okulu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Köy Yaşam Merkezi” projesi çerçevesinde yeniden eğitim ve öğretime açıldı. Kumbaba İlkokulu 4 öğrenci si ile birlikte yeni eğitim-öğretime döneminde ders başı yaparken, sınıf öğretmeni de Kumbaba Köyü sakinlerinden tercih edildi.

2022-2023 eğitim-öğretim yılıyla birlikte ilk ders zilinin çalındığı köy okulu binasının bir bölümü Kumbaba İlkokulu, diğer bir bölümü ise Kumbaba Köy Yaşam Merkezi olarak faaliyet gösterecek.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.