“Kadına şiddete hayır’ « EVRİM GAZETESİ

SON DAKİKA

Din görevlileri yemekte buluştu

EĞİTİM, Genel, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

“Kadına şiddete hayır’

Osmancık’ta kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak amacıyla, stant açıldı.

Bu haber 10 Ağustos 2022 - 19:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Osmancık’ta kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak amacıyla, stant açıldı.

Osmancık Kaymakamlığı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk Parkı’nda stant açıldı. Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Gürer ve merkez personeli tarafından vatandaşlara açıklayıcı broşürler dağıtılırken, stantta özellikle İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Kadın Destek Uygulaması (KADES) tanıtıldı.

Stantta şiddetin topluma ihanet olduğu belirtilirken, kadına yönelik şiddetin; kadınların maruz kaldıkları fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik eylemler olarak tanımlanarak, etkisinin, şiddet görenle sınırlı kalmadığı ifade edildi.

Her türlü şiddet gibi kadına yönelik şiddettin de suç olduğunun yazılı olduğu broşürlerde; “Anayasamızda kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirler yer alıyor.

Bir kadına, çocuğa, aile bireyine şiddet uygulanması ya da bir kişiyi rahatsız edecek boyutta ısrarlı takip eyleminde bulunulması halinde şiddet uygulayan; polis veya jandarma görevlileri ya da Cumhuriyet savcısı tarafından ifadesinin alınması için derhal kolluk birimlerine ya da adliyeye çağrılabilir.  Eylemlerin ağırlığına göre gözaltına alınabilir ya da tutuklanabilir.

Yapılacak yargılama neticesinde hapis ve adli para cezası ile cezalandırılabilir. Eşe, çocuğa karşı gerçekleştirilen suça konu eylemler, şikâyet aranmaksızın soruşturulabilir ve yeterli şüphe bulunduğu takdirde kamu davasına dönüşebilir.

Kanunda yer alan bu tedbirlerin etkin şekilde uygulanmasının sağlanması amacıyla mahkeme tarafından şiddet uyguladığı iddia edilen kişi hakkında elektronik kelepçe takılması kararı verilerek kişi, anlık olarak izlenebilir. Şiddet faili tarafından tedbir kararlarına aykırı hareket edilmesi hâlinde, hâkim tarafından üç günden on güne kadar zorlama hapsi kararı verilebilir. İhlalin her tekrarında, zorlama hapsinin süresi on beş günden otuz güne kadar çıkabilir.” ifadelerine yer verilerek, kadına yönelik şiddetin milli değerlerimize saygısızlık olduğu, inancımızla bağdaşmadığı vurgulandı.

Stantta özellikle Şiddet mağduru ve tanıklarının başvurabileceği 112 Acil Çağrı, KADES (Kadın Acil Destek Uygulaması), Alo 157 YİMER (Yabancı İletişim Merkezi), Kolluk Birimleri (Polis / Jandarma),  Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, Alo 183 Sosyal Destek Hattı, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ȘÖNİM), Sağlık Kuruluşları, Adli Kurumlar (Cumhuriyet Başsavcılığı, Aile Mahkemeleri), Valilikler/Kaymakamlıklar, Kadın Danışma Merkezleri ve uygulamaları tanıtıldı.

    

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.