Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı düzenlendi

Osmancık’ta İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısı ile bir kutlama programı düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programı düzenlendi
13 Mart 2023 - 13:32


Osmancık’ta İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısı ile bir kutlama programı düzenlendi.

Teyfik İleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu programa, Kaymakam Ayhan Akpay, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Cumhuriyet Savcısı Yunus Dönmez, Jandarma Komutanı Nuri Uyar, Milli Eğitim Müdürü idris Makineci, okul müdürleri, öğretmenler, siyasi partilerin temsilcileri, kamu kurum amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Teyfik İleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi salonundaki anma programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Program sunuculuğunu Kazım Sekili, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Müdür Yardımcısı Erdem Başkaya yaparken, öğrenciler tarafından hazırlanıp sunulan programda  “Akif’in sözü Cumhuriyetin 100’ü” video sunumu, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve İstiklal Marşı’nın yazılış öyküsü tiyatrosu, oratoryo gösterisi, “Uyan” şiiri okundu.

Programa konuşmacı olarak katılan Çorum İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Şube Müdürü Osman Yüztgenç, “Mehmet Akif Ersoy” konulu konferans verdi. Osman Yüztgenç, konferansa katılanlara Mehmet Akif Ersoy’un hayatını, dünya görüşünü, vatanı ve milleti için yaptıklarını anlattı. Yüztgenç, Milli Mücadele’nin manevi mimarlarından Mehmet Akif Ersoy’un şair, öğretmen, veteriner hekim, vaiz, hafız, güreşçi ve siyasetçi olarak bilindiğini vurguladı.

Mehmet Akif’i iyi okumak ve anlamak gerektiği ifade eden Yüztgenç, toplumlarda her devirde önemli insanların yetiştiğini, bunlardan birinin de Mehmet Akif Ersoy olduğunu belirterek İstiklal Marşı müsabakasında sergilediği onurlu duruş ve hayatına dair birçok kesit, yaşadığı hayat karşısındaki sağlam duruşunun güzel örnekler olduğu söyledi.

Mehmet Akif Ersoy’un, 27 Aralık 1936 tarihinde Beyoğlu’ndaki Mısır apartmanında kaldığı dairede hayatını kaybettiğini belirten Yüztgenç, cenazenin üniversiteli gençler tarafından kaldırılıp, yine üniversiteli gençlerin kendi aralarında topladıkları paralar ile mezarının yapıldığını sözlerine ekledi.

Okullar arasında düzenlenen ’İstiklal Marşını en güzel okuma’ yarışmasında dereceye giren öğrencilerin milli marşı okumaları ve protokolün öğrencilere çeşitli hediyelerin verilmesiyle program sona erdi.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.