Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Hırsla değil, dikkatle okuyun!

Biz gazeteciyiz, kamu görevi yapıyoruz, halkın gözü kulağı olmaya talip olmuşuz.  Mesleğin zorluklarından bahsederek kimsenin vaktini almaya niyetimiz yok. Bizim derdimiz, sevdamız Osmancık.

Hırsla değil, dikkatle okuyun!
10 Aralık 2020 - 9:44

Biz gazeteciyiz, kamu görevi yapıyoruz, halkın gözü kulağı olmaya talip olmuşuz.  Mesleğin zorluklarından bahsederek kimsenin vaktini almaya niyetimiz yok. Bizim derdimiz, sevdamız Osmancık.

Haberlerimizde Osmancık gündemine dair gözümüze çarpan eksileri tenkit ile değil tavsiye ile anlatır, ilçe ve ilçede yaşayanlar adına yapılan kamu hizmetlerini de artı hanelerine yazar dile getiririz. Sözümüz Osmancık Belediyesi yöneticilerine…  Sitemizin arama butonunu var. Anahtar kelimeyi yazmanız yeterli. Vatandaşın taleplerini dile getiren haberleri, tavsiye niteliğindeki haberleri ve artı hanenize yazılan haberleri arayabilir okuyabilirsiniz. Bize gazetecilik dersi vermekten vazgeçin. Haberlerimizi hırsla değil, dikkatle okuyun.  O zaman bize teşekkür edersiniz.

Tekzibiniz suç unsuru barındırıyor

Sayın belediye yöneticilerimiz! Tekzip nedir? Nasıl yazılır? Sorularının cevabını internette arama motorlarına sorarak öğrenebilirsiniz. Son iki yılda gönderdiğiniz iki tekzip metninizde suç unsuru barındırıyor. Bu suç unsurlarına rağmen ilkelerimiz gereği cevap hakkınıza her zaman haber sitemizde yer verdik.

Okuyucularımızı bilgilendirmek açısından konuyla ilgili detay vermek istiyoruz. Sevgili okuyucularımız 19 Kasım 2020 tarihinde  “Ormanlık Alana Dökülen Çöpler Tepki Topladı” başlıklı haberimiz üzerine Belediye sosyal medya hesabından bir basın açıklaması yayınlandı. İlkelerimiz gereği ilgili basın bülteninde suç unsuru teşkil etmeyen vatandaşın iddiasına cevap veren bölümü haberleştirip yayınladık.

21 Kasım Cumartesi günü hafta sonu aynı bülten Belediye Başkanı Hüseyin Cebeci’nin imzası ile Tekzip başlığı altında bir zabıta görevlisi aracılığıyla www.osmancik.com.tr Genel Yayın Yönetmeni veya Yazı İşleri Müdürüne teslim edilmek yerine bir başkasına teslim edildi.

Usule uygun yapılmadığı anlaşılmış olması lazım ki 23 Kasım Pazartesi günü yine bir zabıta görevlisi tarafından yine tebligat yapılmaya çalışıldı ve başarısız olunuldu. Usulsüzlükler zincirleri sonucunda Tekzip metni nihayet elimize geçtiğimiz Pazartesi günü PTT marifetiyle ulaştı.

Bu süre zarfında haberimiz üzerine, İl Genel Meclisi Aralık ayı toplantısında çevre sağlık açısından genel kapsamlı olarak araştırılıp çözüme kavuşturulması için toprak, hava, su ve tabiatın kirlenmemesi çevrenin korunması için inisiyatif olarak başta insan sağlığı açısından sağlık sorununun çözümü için, konunun araştırılması ile ilgili Çevre ve Sağlık Komisyonunca hazırlanan raporu görüştü.

“Siyasi unsurlara hizmet”

Tekzipten başka her şeye benzeyen, çoğunlukla ağır hakaretler içeren bununla da kalmayıp “Tek amacı siyasi unsurlara hizmet etmek olan” cümlesiyle de birçok kişiyi zan altında bırakan metnin altına imza atılmadan önce, tekzip kullanım hakkınızı herhangi bir suç unsuru barındırmaksızın kaleme almanız yerinde bir davranış olurdu. Tekzibiniz hem suç unsuru barındırıyor hem de usulüne uygun elimize ulaşmıyor. Lütfen bunlara biraz özen gösterelim.

Bilinmelidir ki gazetecilerin görevi kamu çıkarlarını korumak ve kollamaktır. Gazete dağıtımının durdurmak, gazetecilere ve bağlı oldukları kuruluşlara akredite uygulamak, bağlı bulundukları meslek kuruluşlarından istifaya zorlamak, suç unsurları, hakaretler içeren tekzip metinleri göndermek gazetecileri korkutamaz, sadece bu tavırları takınan sahiplerinin üzerine yapışır.

www.osmancik.com.tr ekibi, Osmancık halkının doğru ve gerçekleri öğrenme hakkı için mücadele etmeye devam edecektir.  Bu mücadelemizin, haberlerimizdeki iddia ve eleştirilere usulüne uygun cevap veremeyen Belediye yöneticilerini rahatsız ettiğinin farkındayız. Mücadelemizden rahatsız olanlar, sokak ağzı ile verilen sözde cevaplarınızı “Yalanlama” başlığı altında kendi tabirinizle “Veriyoruz ellerine 300-500 hallediyoruz” dediğiniz mecralarda yayınlatmaya devam edebilirsiniz.

Osmancık’ta hiç çevreci yok mu?

Osmancık’ta 1 yıldır cadde ve sokaklarda pek çok ağacın betonla sarıldığını görüyoruz. Beton kaldırım çalışması ile  ağaçların kökleri betona gömülüyor, doğal yağmur suyu ve hava alması engelleniyor.

Etrafı ve kökleri betonla kaplı olan ağaçlar nasıl suya kavuşacak ve neden beton kaldırım sorusunun cevabını ise belediye başkan yardımcısı Hüseyin Cebeci şu sözleri ile veriyor ; “Herkes öyle yapıyor. Ağaçları belediye araçlarımız sulayacak”

Çevrecilik sahip olunan doğal varlıkları korumakla, zarar görmelerine neden olabilecek etkenleri bertaraf etmekle başlar.

“2 yıl oldu daha anıt mezar yapılacak”

Yaklaşık 2 yıl önce verilen bir sözü hatırlatma gereği duyduk.

Osmancıklı olması hasebiyle ilçemiz için önemli bir değer olan Osmanlı İmparatorluğu’nda İki dönem sadrazamlık yapmış önemli bir devlet adamı olan Baltacı Mehmet Paşa’ya anıt mezar 2020 yılının başında yapılacaktı. İkinci bir yıla giriyoruz, hatırlatalım istedik.

“Eski Hükümet Konağı alanı park olacaktı”

Osmancık halkının yoğun bir şekilde üzerinde durduğu “Eski Hükümet Konağı Alanı Park Olsun” talebi için 2020 Şubat ayında adımlar atılmıştı.  Osmancık Belediyesi alan için proje hazırlatmıştı.

Projenin adı “Türk Devletleri Parkı” olurken yaklaşık 8 bin m² alan üzerine yapılacak projede; Türk Devletlerinin Bayrakları, bilgileri ve Asker maketleri, Türk Bayrağımızı simgeleyen kırmızı havuz, kafeterya ve teras, çocuk oyun alanı, kameriye ve banklar, yürüyüş yolları, peyzaj donatıları, alan çevresi boyunca yaklaşık 100 araçlık cep otoparklar, mevcut bitkiler korunarak, ilave bitki ve çiçek çeşitleri bulunacak denilmişti.

Mevcut alanın dokusu itibari ile yeşil alan için çok uygun bir alan olduğunu söyleyen ilçe halkı uzun zamandır Eski Hükümet Konağı alanının yeşil alan olarak ilçeye kazandırılması için yetkililerden somut adım bekliyor.

 

‘Salim Savcı Kütüphanesi’ neyi bekliyor?

1 Haziran 2020 tarihinde 97 yaşında vefat eden emekli fizik-kimya öğretmeni, Osmancık Gazeteciler Cemiyeti onursal başkanı merhum Salim Savcı’nın vefatının üzerinden 6 ay geçti.

Merhum Salim Savcı’yı vefat etmeden 20 gün önce hasta yatağında ziyaret eden Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci, Çampınar Köyü’nde bulunan 11 bin kitabın bulunduğu 20 yıllık kütüphanenin belediye tarafından yaşatılacağı sözünü verdi.

Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci, Salim Savcı’nın adının da ilçede kurulacak kütüphanede yaşatılacağını belirterek “Değerli yazarımız Salim Savcı, 97 yıllık ömrünü yazmaya ve kitaplara adamış bir isim. Köyünde kurduğu kütüphanede yıllardır çocuklara okuma sevgisini aşılamaya çalıştı. Onun bu emeklerinin sürekli yaşaması lazım. Bu güne kadar 73 basılı eser yayımlayan Yazarımızın, 30’un üzerinde de basılmamış eseri var. İnşallah bu eserlerinin de baskısını yaptırarak okuyucuyla buluşturacağız.” demişti.

Ebetteki 6 ay uzun bir süre değil ama kısa bir süre de değil. Sözünüz olan “Salim Savcı Kütüphanesi” neyi bekliyor?

Görev ve yetkilerinizi duygularınıza alet etmeyin

Resmi gazetede belediye kanununda şöyle denilir; “ Herkes ikamet ettiği beldenin hemşerisidir. Belediyenin görev, sorumluluk ve yetki alanı belediye sınırlarını kapsar.” Sormak istiyoruz. Çiftlikler Mahallesi, Osmancık Belediyesi sorumluluk alanı içerisinde değil mi?

 

“Milliyetçilik duygusu, söylemlerinizde mi?”

Osmancık Çiftlikler Mahallesi’nde yaşayan 9 nüfuslu bir Türkmen ailesinin aylar öncesinden talep ettiği vidanjör neden gönderilmiyor.?  Milliyetçilik duygusu sadece söylemlerinizde mi var?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgını hastalığı döneminde hijyen ve temizlikten sıklıkla bahsedildiği günümüzde 6 çocuklu bu ailenin aylardır kanalizasyon şebekesinin tıkalı olmasından dolayı banyo yapmakta zorluk çektiğini illa yazmamız mı gerekiyor.

Talep edilen vidanjörün gelmeme sebebi ailenin ikamet ettiği mülkün sahibine olan duygularınız olmasın!.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.