Her davulun peşinden koşanlar « EVRİM GAZETESİ

SON DAKİKA

Her davulun peşinden koşanlar

İlçemdeki cadde ve sokaklar mevcut haliyle yamalı bohça gibiydi şimdi isim tabelaları da yazboz tahtasına döndü. Kaldıracağınız ismi caddelere vermeyin, önermeyin. Kaldıramayacağınız yükün altına girmeyin.

Bu haber 02 Mart 2022 - 15:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Her davulun peşinden koşanlar

Böyle tipler, her devrin adamı olmak ister.

Bu kadar çok ses çıkaran şeyin yanında olmak, illa bir şey söylemek, yapmak, göze girmek ister.

Dünya hırsı ile, ses nereden gelirse o yöne hareket eder, gerekli gereksiz o davuldan bu davula kıvırır durur.

Ne anlar ne düşünür ne de akıl eder.  Bilgisizdir ama bundan haberi yoktur.

Her davulun peşinden koşanlar ilçemizde de pek çoktur.

Milliyetçi geçinenler!

Osmancıklı hemşerimiz Ahmet Çörekçi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan görevli iken, yine kendisi gibi Osmancıklı olan Aşık Ali Açık’a ithafen Anadolu Sanat Dergisi’nde yayınlanan makaleyi okur ve çok etkilenir.

Aşık Ali Açık’ın dizeleri, hayatı hikayesi Çörekçi Paşayı çok duygulandırır ve dergiye bir mektup yazar. O mektup Sanat dergisinde yayınlanır.

Fetöcü hakimlerin, savcıların kararıyla uzun bir süre tutuklu kalan, 28 Şubat davası sanıklarından Osmancıklı Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi Ağustos 2021’de tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilir.

Çörekçi Paşa’nın rütbesinin sökülmesine ilişkin idari işlemin, mahkumiyet kararına istinaden yapıldığı belirtilir.  94 yaşındaki Çörekçi Paşa yaklaşık 6-7 aydır cezaevinde.

Ardından milliyetçi geçinen Osmancık belediye meclis üyeleri anında toplanıp adının olduğu caddede isim değişikliğine gider.

Caddeye, 27 Mayıs 1960 da  ihtilalci on dört askerden biri olan Albay’ın adının verilmesini kararlaştırır. Belediye Başkanı sosyal medyadan caddenin adının değiştirildiğini duyurur.

Bu gelişmeler sonrası, Osmancık’ta, siyasi parti ve STK başkan veya temsilcileri konuyla ilgili herhangi bir beyanda bulunmazken, Çörekçi Paşa’nın Osmancık’taki aydın, demokrat geçinen akrabaları da tepkisiz kalır.

Demokrat ve aydın geçinenlere!

“Gazetemiz davarlara ve duvarlara gönderilmez, okuyana gönderilir”

Gazetemiz herkes okusun diye sembolik bir rakamla okuyucusuna ulaşıyor. Ücretsiz dağıtım yapamayacağımız için o sembolik rakam 1 lira 50 kuruş. Ekmekten, bir bardak çaydan ucuz.

İlçemde aydın ve demokrat geçinen bazı kesim genelde ve yerelde olup bitene ses çıkarmadığı gibi, yazılanı okumakta, anlamakta da aciz bir durumda.

Vahap Okay’ın, 1953’de Babıali’de Kolay İlan adında bir gazetesi vardı.   Vahap Okay basın müzesinde de yer alan gazetesi ile ilgili şunu demişti. “Gazetemiz davarlara ve duvarlara gönderilmez, okuyana gönderilir”.

İlçemdeki aydın, demokrat geçinen o bazı kesime bizim de sözümüz aynı…

Köpeksiz köyde değneksiz gezenler

Sosyal medya Osmancık Belediyesi’ne yönelik bazı iddialarla kaynıyor.

Sosyal medyadaki sahte hesaplardan herkes mustarip. Özellikle Osmancık Belediyesi’nin şimdiki yönetimi. Ancak sahte hesaplarla ilgili bu kadar mağdur edebiyatına rağmen herhangi bir somut adım attığı da görülmedi. Peki gerçek profillerden yazılan iddialara neden cevap verilmiyor onu da anlamış değiliz.

Son bir aydır sosyal medyada gerçek profiller belediye ile ilgili birtakım iddialarda bulunuyor.  Yerleri yurtları belli olan bu hesapların kullanıcılarının iddiaları yenilir yutulur cinsten değil. Yolsuzluk, rant vb gibi iddialarla ilgili belediye yönetiminden herhangi bir açıklama olmadığı gibi ilçedeki muhaliflerden de çıt yok.

Sahte hesapların peşine düşüp bulamayınca, önüne gelen herkesi sahte hesapların sorumlusu ilan eden belediye yönetimi gerçek profillerdeki iddialara neden cevap vermez, anlamış değiliz.

Osmancık Belediyesi’ne yönelik sosyal medyada kaynayan iddialardan biri de Belediyedeki fetöcü. Kim bu fetöcü belediye çalışanı. Savcılık, emniyet bu iddiaları görmez mi?.

Diğer bir iddia, belediye başkan yardımcısının benzinlik ruhsatı karşılığında Tayland’a gezmeye, tozmaya götürüldüğü iddiası. Bu iddianın doğruluğu nedir?

Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci, ruhsatı olmayan benzinliğin, imar alanı içerisine alınması karşılığında mı gezmelere götürüldü.

Köpeksiz köyde değneksiz dolaşılıyor, kimse de ses çıkarmıyor.

Zerat Zeytinli Caddesi

Osmancık Ziraat Odası Başkanı merhum Zerat Zeytinli’nin adı Mayıs 2013 tarihinde Yeşilçatma Mahallesi ve Yeni Mahalle sınırları içerisinde bulunan Tekke Caddesi’ne verilmişti. Caddeye ismi öneren dönemin Yeşilçatma Mahallesi Muhtarı Faruk Delibaş.

Belediye meclisi görüştü, Tekke olan caddenin adını Zerat Zeytinli olarak değişmesine karar verdi.

Aradan 9 yıl geçti, şimdi Muhtarlar Derneği Başkanı olan Faruk Delibaş, bu seferde caddenin eski adına dönmesini yazdığı bir dilekçe ile belediye meclisine sundu. Önümüzdeki ay belediye meclisi konuyu görüşecek.

İlçemdeki cadde ve sokaklar mevcut haliyle yamalı bohça gibiydi şimdi isim tabelaları da yazboz tahtasına döndü. Kaldıracağınız ismi caddelere vermeyin, önermeyin. Kaldıramayacağınız yükün altına girmeyin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Rifat ERDEM2 Mart 2022 / 16:29Cevapla

Sayın Bilal Çevrim, yazınızı okudum. Osmancık Belediyesi ilgili konuda bilgi sahibi olmadığım için yorum yapamıyorum. Ancak emekli Orgeneral Sayın Ahmet Çörekçi Paşamız Osmancık için bir değerdir, isminin bir caddeye verilmesi ne kadar doğru ise değiştirilmesi yada değiştirilmesini düşünmekte o kadar yanlıştır. Yetkiliyim diye bir caddeye, sokak veya parka isim verilirken çok yönlü düşünülmeli ve o isim birdaha değiştirilmemeli. Cadde,sokak ve parklar orada yaşayan insanların geçmişleri ve kültürleridir. Sevgi, Selam ve saygılar.

Mehmet Adem Uslu5 Mart 2022 / 17:12Cevapla

Gazetenizi takip ediyor yorum ve görüşlerinize katılıyorum. Teşekkürler. İyi ki varsınız.