Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Çorum’da sel teyakkuzu! Osmancık’ta destek verdi

Çorum’da sel teyakkuzu! Osmancık’ta destek verdi

Çorum’da sel teyakkuzu! Osmancık’ta destek verdi
02 Haziran 2023 - 23:09

Çorum Valiliği İl Afet ve Acil Durum Merkezi, dün kent merkezinde yaşanan afet durumu üzerine dakika dakika müdahaleyi aktarırıken Osmancık İtfaiye ve Fen İşleri Müdürlüğüde destek verdi.

Yapılan yazılı açıklamaya göre; “01.06.2023 tarihinde saat 17:45 sıralarında İlimiz merkezde aşırı yağış nedeniyle sel ve su baskınları meydana gelmiş olup ilgili Kurumlar teyakkuza geçmiştir.

Yağışın ilk dakikalarından itibaren 112 Acil Çağrı Merkezine 217 adet ihbar kaydı yapılmıştır. (Halen daha ihbarlar devam etmektedir.)

Saat 18:00 itibariyle;

*Emniyet Müdürlüğü, yaşanan yoğun yağış sonrası gerçekleşen trafiğin düzenlenmesi, vatandaşın güvenli bölgelere yönlendirilmesi çalışmalarına, 29 ekip/araç 58 personel ile katılmıştır.

*AFAD Arama Kurtarma Ekibimiz 3 araç ve ekipmanlarıyla sahaya çıkış yapmış olup, 2 mahsur kalma, 1 hasta tahliyesi ve su baskınlarına müdahale edilmiştir.

*Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, AYDES kaynaklı ihbarlara istinaden 1 şube müdürü, 1 inşaat teknikeri ve 1 araç olmak üzere gerekli incelemeler yerinde yapılmış olup, yapılan inceleme neticesinde sığınaklarda, zemin ve bodrum katta bulunan dairelerde su baskını olduğu tespit edilmiş olup yapısal bir hasarla karşılaşılmamıştır.

*Çorum Belediyesi, Su Kanalizasyon, Fen İşleri, Temizlik İşleri ile Zabıta Müdürlükleri İl Merkezinde zarar gören ulaşım ağlarına, genel kullanım alanlarına (park, bahçe, yollar, bina girişleri vs.) müdahale etmek amacıyla toplamda 130 personel, 43 araç (5 Kamyon, 6 Kepçe, 20 Pikap, 11 Vidanjör, 1 Kombine Kanal Açma Aracı) müdahale etmiştir.

*Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, yapılan ihbarlar neticesinde apartman, bina, tesis vb. tahliyeleri için 194 olaya toplamda 13 araç, 50 personel ile müdahale etmiştir.

*Çorum İl Özel İdaresi 6 araç ve 7 personel ile İtfaiye Müdürlüğüne destek vermek amacıyla çalışmalara katılmıştır.

*Çorum YEDAŞ yaşanan yağış sonrası Merkezde 2, kırsalda 2 olmak üzere toplamda 4 ekip, platformlu araç ve diğer müdahale araçlarıyla 2 olaya müdahale etmiştir. Merkez Buharaevler Mahallesi Perşembe Pazarı Trafo Arızası ve kırsal Hankozlusu Köyünde yaşanan sigorta arızasına müdahale edilmiştir.

*İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı UMKE ekibi, kontrol amaçlı mobil olarak şehir merkezinde görev almıştır.

*Osmancık, Oğuzlar, Bayat ve Dodurga İlçelerimizden İtfaiye ve Fen İşleri Müdürlükleri destek vermiş, bu doğrultuda 4 müdahale aracı (Vidanjör) ve 9 personel ile çalışmalara katılmışlardır.

02.06.2023 saat 15:00 de İtfaiye Müdürlüğünden alınan bilgiye göre toplamda 264 vakanın 194’ üne müdahale edilmiş, müdahale edilecek 66 ihbar bulunmaktadır.

Ekipler tüm ihbarları değerlendirerek öncelik durumuna göre müdahale etmiş ve halen tahliye, temizlik ve zarar-hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Yaşanan yağıştan dolayı ev, iş yerleri zarar/hasar gören tüm vatandaşlarımızın öncelikle Hasar Tespit ve/veya Zarar Tespitlerinin yapılabilmesi adına İl AFAD Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.