Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

Çorum’da allı turna sürüsü ilgi çekti

Doğa Koruma Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü, Çorum’da görüntülenen allı turnaların videolarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Çorum’da allı turna sürüsü ilgi çekti
12 Temmuz 2023 - 16:41

Çorum’da görüntülenen allı turnalar kayıt altına alındı.

Doğa Koruma Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü, Çorum’da görüntülenen allı turnaların videolarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

DKMP’den yapılan açıklama da, Çorum Şube Müdürlüğü tarafından yapılan izleme çalışmalarında 40’a yakın turna gözlendiği açıklanırken, üreme çalışmalarının olup olmadığına yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Öte yandan Doğa Koruma Milli Parklar Çorum Şube Müdürlüğü tarafından il sınırları içinde bulunan yaban hayvan türlerinin ve popülasyon yoğunluklarının tespit edilmesine yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor.

İldeki ormanlık alanlarda foto kapan sistemi bulunuyor. Harekete duyarlı olan fotokapanlar hem fotoğraf hem de video çekebiliyor. Daha önce Kargı ilçesine ilçesinde kurulan sistem sayesinde bugüne kadar çok sayıda vaşak, geyik, karaca, kurt ve ayı görüntülenmişti.

Osmancık Başpınar Köyü Kızılgeyik yerleştirme sahasına, yaban hayatı destekleme projesi kapsamında Mayıs 2023 ‘de 2 erkek, 2 dişi 4 geyik törenle salıverilmişti.

Çorum’da son yıllarda yaban hayatında gözle görülür bir zenginleşme olurken; kızıl geyik, karaca ve keklik türlerinde sayısında artış yaşanmaya başladı. Bu durumda, Müdürlük tarafından özverili şekilde yürütülen koruma ve kontrol çalışmalarının ve halkın doğayı koruma konusunda duyarlı davranışının etkili olduğu ifade edildi.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.