EVRİM GAZETESİ-Osmancık haberleri, Son dakika haberleri, Güncel haber,

“Basın bir toplumun sorunlarını dile getiren aynadır”

“Basın bir toplumun sorunlarını dile getiren aynadır”
08 Ocak 2022 - 20:01

Osmancık Kızılırmak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Dernek yönetim kurulu adına başkan Muzaffer Kara yaptığı açıklamada; “Basın bir toplumun sorunlarını dile getiren aynadır. Başta ilçemizin yerel basın emekçileri olmak üzere tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününü kutlarız.

Büyük bir fedakârlık içerisinde, gerektiğinde çok zor şartlar altında görevlerini yerine getiren başta yerel basın gazetecilerimiz, birey ve toplumların ihtiyaç duyulan haberlere tarafsız ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan; böylelikle toplumların aydınlanmasında ve demokratik olgunluğa erişmelerinde büyük katkıları olan önemli bir mesleği icra etmektedirler.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. 1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ” 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilmiştir.
Türkiye’de, basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik haklarını güvence altına alan 212 Sayılı Basın Yasası’nın 1961’de yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor.”

 

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.