Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

27 kişilik köy: Ağıroğlan

Ağıroğlan köyü Osmancık ilçe merkezine 5 kilometre mesafe uzaklıktadır. Ağıroğlan Köyü Çorum şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 43 kilometredir.

27 kişilik köy: Ağıroğlan
03 Eylül 2021 - 23:25


Muhtar: Ercan Çelik

Hane: 10

Nüfusu: 27

Ağıroğlan köyü Osmancık ilçe merkezine 5 kilometre mesafe uzaklıktadır. Ağıroğlan Köyü Çorum şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 43 kilometredir.

Ağıroğlan adı nereden gelmektedir?: Bir rivayete göre köyün çeşmesinin yakınında ağır bir taş varmış. Geçmiş yıllarda bu taş köyde yaşayan bir vatandaş tarafından yerinden kaldırılmak istenmiş. Köyde yaşayan diğer insanlar ise taşın kaldırılmayacak kadar ağır olduğunu savunuyorlarmış. Ancak bu taş o kişi  tarafından yerinden kaldırılmış. Ve böylece taş ağır olduğu için köyün adı da Ağıroğlan olarak adlandırılmış.

Yine bir rivayete göre, Ağıroğlan, Girinoğlan, Belkavak adında 3 kardeş varmış. Bu kardeşlerin her birisi farklı köylere giderek yerleşmiş.  Ağıroğlan adından ki kardeş bu köye yerleşince adı da köye verilmiş.  Ağıroğlan, Girinoğlan ve Belkavak köyleri günümüzde de 3 kardeş olarak anılmaya devam ediyor.

Geçim Kaynağı: Ağıroğlan Köyünün geçim kaynağı, hayvancılık ve tarım. 200 büyükbaş, yaklaşık 100 küçükbaş hayvan sayısına sahip olan köyün 3 bin 500 dönüm arazisi mevcut.  Bin dönüm mera, 2 bin dönüm ekili arazide buğday ve çeltik yetişmekte, 500 dönüm ise kıraç araziden oluşmaktadır.

Köyün en büyük sıkıntısı ise su problemi. Köyün şimdiye kadar kullandığı Fındıcak köyü mevkiinde gelen su kuraklık nedeni ile kesilme noktasına gelmiş.  Köy muhtarı Ercan Çelik ve azaları bu sorunu çözmek için kolları sıvarken köyün su ihtiyacının yüzde 80’nini karşılaması beklenen bir çalışma planlanıyor.

Kızılırmak Nehrine kadar 2 kilometre elektrik hattı çekilmiş ve bu bölgeye 10 metreden sondaj ile bir kuyu açılması planlanıyor.  Çıkması beklenen su ise köyde yapılan yeni su depolarında muhafaza edilerek evlerde mutfak ve banyolarda kullanıma sunulacak.  Bu projeyle birlikte köyün su probleminin çözülmesi bekleniyor.

Köy muhtarı Ercan Çelik ve azalarının çalışmaları sonucunda köy sokaklarına kilit parke taşı döşeme, 1 adet çocuk parkı ve ağaçlandırması, 100 metre kare alan içinde de mescit ve muhtarlık binası devlet desteği ve köy halkının katkılarıyla 2020 yılında yapılarak hizmete sunuldu.

Ağıroğlan köyü sakinlerinin büyük bir çoğunluğu ilçenin Gemici ve Çay Mahallelerinde ikamet etmekle birlikte TÜİK’in “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2020 Sonuçları” raporuna göre 17 erkek, 10’u kadın olmak üzere köyün toplam nüfusu 27’dir.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.