Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

’14 Mart Dünya Pİ’ günü kutlandı

Matematik biliminin meşhur ‘Pi’ sayısı anısına Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda geleneksel Pİ günü etkinlikleri düzenlendi.

’14 Mart Dünya Pİ’ günü kutlandı
14 Mart 2023 - 22:21

Matematik biliminin meşhur ‘Pi’ sayısı anısına Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda geleneksel Pİ günü etkinlikleri düzenlendi.

Öğrencilere matematiği sevdirmek, eylenerek öğrenmelerini sağlamak ve matematiğin hayatın içinde nasıl yer aldığını görmeleri sağlamak için düzenlenen etkinliğe öğrenciler, veliler ve misafirler katıldı.

İlçe Milli eğitim müdürü İdris Makineci, şube müdürleri, okul müdürleri ve misafirlerin katıldığı etkinlikte öğrenciler tarafından pi sayının önemi ve hesaplanması hakkında bilgiler verildi.

Öğrenciler arası Pi ile başlayan kelimeleri yazma, en uzun pi sayısını ezbere söyleme, pi sayısını bulma yarışmaları düzenlendi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verilen programın sonunda öğrenci ve misafirlere Pİliçli Pİrinç Pİlavı ikram edildi.

Okul müdürü Sefa Kayalı etkinliği düzenleyen matematik öğretmenlerine ve misafirlere katılımları için teşekkür etti. Amaçlarının öğrencilerin eğlenceli bir ortamda matematik öğrenmenin zevkine varmalarını ve matematik dersine karşı olan ön yargılarını gidermek olduğunu belirten Kayalı, her yıl düzenledikleri bu etkinlik ile öğrencilerin kendilerini geliştirdiklerini ifade etti.

Kayalı, etkinliğe katılan İlçe Milli eğitim müdürü İdris Makineci okul yöneticileri ve öğretmenlere teşekkür etti.

Program sonunda öğrenciler ve katılımcılar Pi Hatırası ile fotoğraf çektirdiler.

Pi Sayısı Nedir?

3. ayın 14. günü (3,14) tüm dünyada “Pi Günü” olarak kutlanmaktadır.

Pi sayısı (π\piπ), 3.14159… diye başladıktan sonra, durmaksızın devam eden bir sayı ve matematiksel bir sabittir. Öklidyen geometri çerçevesinde pi sayısı, bir çemberin çevresinin çapına oranı olarak tanımlanır; ancak pi sayısının bundan başka tanımları da mevcuttur. π\piπ (veya π) sembolüyle kullanımına ilk olarak İskoç matematikçi William Jones tarafından 1706’da rastlansa da, Antik Yunan filozofları tarafından keşfedildiği bilinmektedir ve hatta Arşimet Katsayısı olarak da bilinmektedir.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.