Son Dakika Osmancık Haberleri-EVRİM GAZETESİ

1 yıl boyunca bayatlamayan ekmek yapıyorlar

Kadınlar imece usulü yufka ekmek yapımına başlarken, ateş üzerindeki saçta pişirdikleri yufka ekmekler, yaklaşık bir yıl bayatlamadan tüketilebiliyor.

1 yıl boyunca bayatlamayan ekmek yapıyorlar
06 Ekim 2022 - 20:34


Sonbaharın gelmesiyle birlikte Osmancık’ta kadınlar hummalı bir şekilde kış hazırlıklarına devam ediyor. Kadınlar imece usulü yufka ekmek yapımına başlarken, ateş üzerindeki saçta pişirdikleri yufka ekmekler, yaklaşık bir yıl bayatlamadan tüketilebiliyor.

Osmancık’ta kadınlar, her gün bir kişinin kışlık yufka ekmeğini evlerinin bahçesinde veya mahallelerinin boş alanlarında bulunan tandırlarda yapıyor.  Sabahın erken saatinde bir araya gelen kadınlar çuval çuval unları su, tuz karışımı ile yoğurarak hamur haline getiriyor, bezelere ayırıyor, özel yapım ekmek tahtası üzerinde oklava ile açarak tandır üzerinde bulunan saçta pişiriyor. Ekmek yapımı, akşam hava kararıncaya kadar sürerken yufkalar, kış boyu tüketilmek üzere evlerin uygun yerlerinde muhafaza edilerek saklanıyor.

Her gün sırayla birinin ekmeği yapılmaya devam ederken, sonbaharda düzenli olarak yapılan bu kış hazırlığı, yaza girerken de mutlaka yapılıyor.

ANKET

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
KÖŞE YAZARLARI
SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemiz Evrim ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.